Upadłość konsumencka to nic innego jak postępowanie sądowe, które prowadzi do częściowego (lub nawet całkowitego!) oddłużenia konsumenta. Równocześnie jej celem jest zaspokojenie wierzycieli – czyli spłacenie zadłużenia. To dobry sposób na rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu, bez obawy o kolejny dzień i komornika „pukającego do drzwi”.
Upadłość konsumencką ogłosić mogą:
- osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej,
- osoby fizyczne, które w przeszłości prowadziły działalność gospodarczą, ale już jej nie prowadzą (byli przedsiębiorcy).
Warunkiem złożenia wniosku o upadłość konsumencką jest niewypłacalność. Niewypłacalność to sytuacja, w której dłużnik stracił zdolność do regulowania swoich zobowiązań w terminie.
Brak majątku nie stanowi przeszkody do ogłoszenia upadłości konsumenckiej!
Jeżeli majątek osoby niewypłacalnej nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania lub nie ma ona pieniędzy na ich pokrycie, koszty te tymczasowo poniesie Skarb Państwa. Środki tymczasowo poniesione przez Skarb Państwa syndyk zwraca niezwłocznie po tym, gdy zdobędzie odpowiednią ilość pieniędzy, np. sprzeda majątek. W praktyce więc upadły nie odczuwa tych kosztów. Jeśli natomiast środki uzyskane np. ze sprzedaży majątku upadłego nie wystarczą na pokrycie poniesionych kosztów postępowania, wówczas ich zwrot nastąpi na skutek realizacji planu spłaty wierzycieli.
Istnieje jeszcze jedna możliwość. Sąd może umorzyć zobowiązania dłużnika bez ustalenia planu spłaty wierzycieli. W tym przypadku umarza się również pokryte przez Skarb Państwa koszty postępowania upadłościowego.
Jeśli zmagają się Państwo z zadłużeniem, a stres o przyszłość zamienia Państwa życie w koszmar – nie należy dłużej zwlekać. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej może rozwiązać Państwa problemy. Nie należy obawiać się o brak środków na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego.
Zachęcam do skorzystania z moich usług, jako licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego i wskazuję, że od dobrze przygotowanego wniosku i jego uzasadnienia zależy, czy plan spłaty wierzycieli będzie trwał 3, czy aż 7 lat. Może też warunkować powodzenie całego postępowania.
Przykładowe usługi w powyższym zakresie obejmują:
- analizę sytuacji majątkowej i doradztwo w zakresie oceny podstaw złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości,
- przygotowanie i złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości,
- doradztwo i reprezentowanie dłużnika w toku postępowania upadłościowego,
- doradztwo i reprezentowanie wierzyciela w toku postępowania upadłościowego.
Zapraszam do współpracy.
Adam Laufer
radca prawny, doradca restrukturyzacyjny